مجتبی ذوالنوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به قطع شدن حق‌آبه‌های زیست محیطی قم در اثر سدسازی‌ها گفت: آب شرب قم از هر چیزی برای این استان مهمتر است. سد ۱۵ خرداد نیز تنها سدی است که آنجا ساخته شده و سد دیگری نبوده و از جاهای دیگری که خارج از آبریز حوزه قم است، آب‌هایی باید وارد می‌شود و به دلیل کمبود آب و مشکلاتی که در کشور وجود داشته، اولویت‌هایی باعث شده که حق‌آبه سلطان یا دریاچه نمک قم مشکل پیدا کند و امروز در آستانه یک مشکل جدی خواهیم بود.


اگر مسئولان به داد دریاچه نمک قم نرسند، نه تنها برای قم بلکه برای استان‌ها و شهرهای اطراف از جمله تهران نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد


نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر به دنبال این هستیم تا ببینیم از چه طریقی می‌توان جلوی ایجاد یک مشکل و بحران را برای بحث محیط زیست قم گرفت. اگر مسئولان به داد دریاچه نمک قم نرسند، نه تنها برای قم بلکه برای استان‌ها و شهرهای اطراف از جمله تهران نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد و بحران زیست‌محیطی ایجاد کند.


عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حل کردن این موضوع همت جدی می‌طلبد، تصریح کرد: سفری که وزیر نیرو با برخی مسئولان به قم داشتند در جریان این موضوع قرار گرفتند و پیگیر این هستیم تا فکری برای حل این مشکل صورت گیرد.


دریاچه قم باعث گرد و غبار در این استان نیست


وی با اشاره به گرد و غبار استان قم گفت: گرد و غبار قم تاکنون از حوزه دریاچه مشکلی نداشته اما به دلیل اینکه پوشش گیاهی قم به دلیل کویری و بی‌آب بودن محدود است و دامداری در قم که قشر اصلی خاک را بر هم می‌زند، باعث می‌شود که زمینه ایجاد گرد و غبار درست شود.


با حفظ پوشش گیاهی می‌توان مشکل گرد و غبار را حل کرد


این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد:  در حقیقت کانون آلایندگی قم از حیث گرد و غبار از طرف دریاچه نبوده است. اطراف قم که معلول عوامل دیگری است، باعث گرد و غبار بوده و با توجه به اینکه بادهای قم غربی شرقی و شمالی جنوبی است و از سمت بیایان‌های اراک می‌آید، باعث این مشکل می‌شود که این مشکل نیز با حفظ پوشش گیاهی و تقویت اقدامات آب‌خوان‌داری و آب‌خیزداری صورت می‌گیرد که در این زمینه نیز هم منابع طبیعی و محیط زیست قم و هم جهاد کشاورزی فعال هستند تا برای این معضل نیز فکری شود./


پایان پیام

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.