علی ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری انجمن طب فیزیکی، در خصوص افزایش قیمت مرغ در بازار،  گفت: طی روزهای گذشته وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت گزارش‌های در زمینه تامین گوشت مرغ مورد نیاز کشور با قیمت ۱۱ هزار ۵۰۰ تومان ارائه کردند اما در خصوص ساز و کار فراهم شده برای این اقدام مباحثی را مطرح نکردند.


اختلاف قیمت فعلی گوشت، بازار را غیرقابل کنترل می‌کند


رئیس کمیته دام و طیور کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمانیکه اختلاف قیمت شدید وجود دارد نرخ محصول در بازار قابل کنترل نیست، تصریح کرد: روزهای گذشته شاهد عرضه گوشت مرغ با قیمت ۱۷ هزار تومان در برخی نقاط بازار  بودیم.


نهاده‌های کافی در اختیار واحدهای پرورش مرغ قرار نگرفته است


نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در شرایطی که ابزار نظارتی قوی در اختیار نداریم و از سوی دیگر نتوانسته‌ایم نهاده‌های موردنیاز کافی برای واحدهای پرورش مرغ فراهم نماییم، نمی‌توانیم به شکل قهری و اجباری قیمت رو کنترل کنیم، ادامه داد: در هیچ جای دنیا قیمت‌ها را نمی‎‌توان به شکل دستوری کنترل کرد.


متاسفانه استانداران نیز تصمیماتی اتخاذ کرده‌اند که بیشتر باعث زیان تولید کننده شده و از تردد مرغ و دام زنده بین استانی جلوگیری می‌کنند.


این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه استانداران نیز تصمیماتی اتخاذ کرده‌اند که بیشتر باعث زیان تولید کننده شده و از تردد مرغ و دام زنده بین استانی جلوگیری می‌کنند، گفت: اگر مشکل ما در زمینه افزایش قیمت مرغ و گوشت قرمز قاچاق آنها باشد باید تبادلات مرزی کشور را کنترل کنیم نه مسیرهای بین استانی.


دولت با پرداخت یارانه مستقیم قیمت‌ها را آزاد کند


عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت نباید به روش‌های گذشته، منسوخ شده و ناکارآمد روی بیاورد، باید با شهامت به قیمت آزاد تن بدهند و حمایت‌ها به صورت مستقیم از مصرف کنندگان صورت بگیرد، ادامه داد: در زمینه تامین اقلام پروتئینی باید مستقیما با مردم وارد مذاکره شویم.


مطمئن هستیم با آزادسازی قیمت‌ها یارانه‌ها به دست مردم می‌رسد


ابراهیمی در خصوص اینکه چه تضمینی وجود دارد که آزاد شدن قیمت‌ها باعث افزایش مجدد قیمت نشود، تصریح کرد: در زمینه نحوه کنترل قیمت فعلی محصولات نیز تضمینی وجود ندارد، در آزادسازی قیمت‌ها مطمئن هستیم که یارانه‌ها به دست مردم می‌رسد در حال حاضر این یارانه‌ها در اختیار واسطه‌ها و دلالان است.


یارانه‌ها باید به صورت کارت اعتباری در اختیار مصرف‌کنندگان بگیرد


رئیس کمیته دام و طیور کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه  آزادسازی قیمت‌ها تضمین سلامت فعالیت را دارد و در این شرایط التهابات بازار کمتر رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر منابع کشور بیهوده مصرف می‌شود، باید یارانه‌ها را به صورت کارت اعتباری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهیم تا حامل‌های انرژی، اقلام خوراکی و پروتئینی خود را از این طریق خرید کنند و در صورتی که فردی صرفه جویی کند قابلیت تبدیل به ریال نیز داشته باشد./


پایان پیام

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.