محمدباقر نوبخت در گفت وگو با خبرنگار  خبرگزاری انجمن طب فیزیکی، در خصوص حضورش در امروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز کمیسیون تحولات و نوسانات ارزی کشور مورد بررسی قرار گرفت.


سخنگوی دولت ادامه داد: در این جلسه گزارشی از وضعیت ارزی کشور از نظر سازمان برنامه و بودجه به نمایندگان مجلس ارائه شد. با توجه به اینکه ارز یکی از منابع مالی است که معادل ریالی آن با یک نرخ تسعیر که در قانون بودجه ۳ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر دلار در نظر گرفته شده و در حال حاضر نیز قیمت آن ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در حال خرید و فروش است در خزانه قرار می گیرد و ما می توانیم اعتبارات هزینه ای یا عمرانی یا همان تملک دارایی های سرمایه ای را با آن انجام دهیم.


رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در بودجه سال ۹۷ پیش بینی صادرات ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه ای نفت و میعانات گازی در روز به ازای هر بشکه به قیمت ۵۵ دلار لحاظ شده که البته ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه نفت با قیمت حدود ۶۵ دلار با توجه به اتفاقات رخ داده به فروش رفته است با لحاظ نرخ تسعیر دلار ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی در کل سال معادل ۱۰۷ هزار میلیارد تومان سهم دولت می شود که براین اساس ۳۲ درصد از منابع به صندوق توسعه ملی و ۱۴٫۵ درصد به شرکت نفت برای طرح های توسعه ای اختصاص می یابد.


افزایش حدود ۲۱ درصدی صادرات  در سه ماه اول سال


نوبخت افزود: خوشبختانه ۷۴درصد درآمدهای ریالی حاصل از فروش نفت در ۳ ماهه اول امسال با افزایش روبه رو شده اما با وجود مطلوب بودن منابع ارزی کشور و افزایش حدود ۲۱ درصدی صادرات باید نیازها برطرف شود.


وی ادامه داد: با توجه به درآمدهای ارزی نباید قیمت ارز با نوسان روبه رو می شد اما به دلیل انتظارات تورمی ناشی از شوک سیاسی تحریم ها میزان تقاضای  ارزی در کشور با رشد روبه رو شد به نحوی که به افزایش قیمت ارز منجر شد.


سخنگوی دولت افزود:سناریوهای مختلف و پیش بینی برای درآمدهای ارزی کشور در آینده و مصارف و تنظیم بودجه ای در نظر گرفته شده که این موضوعات در جلسه کمیسیون اقتصادی تشریح شد./


پایان پیام


 


 


 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.